autumn.jpgautumn1.jpg

Żyj zdrowo – jedz zdrowo!

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach na temat prawidłowego odżywiania, które prowadziły panie Magdalena Karpińska i Mariola Poźniak z PSSE w Nowej Soli.

W oparciu o „Talerz zdrowia” omówiono znaczenie poszczególnych grup produktów w codziennym żywieniu człowieka. Zwrócono uwagę, czym kierować się podczas zakupów w sklepie, jak czytać etykiety. Przypomniano o zasadzie 5 razy dziennie warzywa i owoce. Omówiono negatywne działanie cukru oraz soli na zdrowie człowieka, wynikające z ich nadmiernego spożywania.

Młodzież poznała znaczenie prawidłowo zbilansowanej diety w kontekście profilaktyki nadwagi i otyłości, a także chorób nowotworowych.

Zajęcia zorganizowała pedagog szk. W. Jamroszczyk.

Bezpieczne Ferie

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH

ZASADY, O KTÓRYCH ZAWSZE NALEŻY PAMIĘTAĆ:

• Pomimo, iż czujesz się dorosła/dorosły zawsze informuj opiekunów, gdzie dokładnie idziesz i o której godzinie wrócisz.
  • Powrót do domu późnym wieczorem będzie bezpieczniejszy, jeśli nie będziesz wracała/wracał sam; staraj się omijać puste, nieoświetlone uliczki.
  • Uważaj przy wchodzeniu do klatki, jeśli ktoś nieznajomy stoi przy niej, nie wyciągaj kluczy z torebki w towarzystwie nieznajomej osoby; przebywanie blisko domu, usypia zazwyczaj naszą czujność.
  • Przestrzegaj zasad poruszania się po drodze, zarówno jako kierowca i jako pieszy.
  • Idąc w pobliżu drogi zachowaj szczególną ostrożność – długość hamowania pojazdów zimą jest znacznie dłuższa wskutek śliskiej nawierzchni.

SKORZYSTAJ Z POMOCY

Informuję, że Stowarzyszenie RELACJA w 2017 roku kontynuuje swoją dotychczasową działalność w zakresie:

- terapii indywidualnej i interwencji kryzysowych dla osób używających substancji psychoaktywnych i uzależnionych
- poradnictwa i interwencji kryzysowych dla rodzin i bliskich osób używających substancji psychoaktywnych
- poradnictwa rodzinnego i terapii rodzinnej w zakresie m. in. trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych
- terapii indywidualnej CANDIS dla problemowych użytkowników przetworów konopi
- programu wczesnej interwencji dla młodzieży FreD goes net.

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

1 grudnia to Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji w klasie II a wz Pedagog szkolny przeprowadził konkurs na temat wiedzy o HIV/AIDS. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 15 pytań zamkniętych i 5 otwartych.

Młodzież wykazała się dużą wiedzą z powyższej tematyki. Największą ilość punktów zdobyli: Julia Rabczewska, Wojciech Mańczak, Wiktoria Kajak, Mateusz Zatorski. Gratulujemy!

Międzyszkolny etap konkursu odbędzie się w piątek 2 grudnia br. w Liceum Ogólnokształcącym. Organizatorem konkursu jest Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Nowej Soli.

Trzymamy kciuki za naszych uczniów. Powodzenia!

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

W dniu 16 listopada 2016r. młodzież z klas: I a wz, I b wz i II b wz wzięła udział w spotkaniach edukacyjno – profilaktycznych poświęconych zagadnieniom związanym z nałogiem palenia tytoniu. Pogadanka oraz pokazy multimedialne miały uświadomić młodzieży konsekwencje palenia tytoniu i zachęcić do ograniczenia, a najlepiej zerwania z nałogiem. Dodatkowym atutem spotkania, była możliwość zbadania przy pomocy aparatu Smock-Check, zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu u osób palących.

Zajęcia prowadziły p. Magdalena Karpińska i p. Mariola Poźniak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowej Soli.