Szanowni Państwo, przygotowaliśmy dla Państwa serię czterech podcastów poświęconych najważniejszym zagadnieniom z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online.

Mamy nadzieję, że rozmowy ekspertów NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, które poprowadził znany dziennikarz radiowy Krystian Hanke, będą dla Państwa przydatną dawką wiedzy. Liczymy na to, że staną się przyczynkiem do wielu rozmów i podjęcia działań w Państwa lokalnych środowiskach na rzecz bezpieczeństwa dzieci online.
Zachęcamy do słuchania!

Cyberprzemoc i inne formy agresji w sieci

Kiedy niewinny żart staje się hejtem? Jak reagować na agresję w internecie? Jak pomóc ofiarom cyberprzemocy?

Problem nadużywania internetu

Jak kontrolować czas, który dziecko spędza w sieci? W którym momencie powiedzieć stop? Jakie mogą być negatywne skutki nadużywania internetu i jak sobie z nimi radzić?

kliknij aby wysłuchać

Seksting i problem uwodzenia dzieci w internecie

Czy zdajemy sobie sprawę z negatywnych konsekwencji, które ze sobą niesie? Jak rozmawiać z nastolatkiem o skutkach takich działań? Do kogo zwrócić się o pomoc?

Szkodliwe treści w internecie

Jak uchronić przed nimi nasze dzieci? Jakie treści są szkodliwe? Jak nauczyć dzieci bezpiecznie poruszać się po internecie i odpowiednio reagować na niebezpieczne materiały?

kliknij aby wysłuchać900

Pozdrawiamy,
Zespół Polskiego Centrum Programu Safer Internet

Od dwóch dni garstka wybrańców testuje nasz nowy system służbowej poczty w domenie nitki.org.pl i wszystko wskazuje na to, że działa on bezproblemowo.

Z systemu korzysta się dokładnie tak samo, jak z poczty gmail i w rzeczywistości jest to gmail, którym zarządzamy sami.

Jak korzystać?

Szukam odpowiednich słów, żeby ubrać w nie pewien delikatny problem.

Otóż: logujemy się dokładnie tak samo jak do zwykłej poczty gmail. Jeżeli nie masz prywatnego konta gmail, to możesz przestać czytać. Poczta będzie działać niezawodnie.

A jeżeli masz takie konto?

Jeżeli Ci to nie przeszkadza, to możesz przestać czytać.

A jeżeli przeszkadza?

Do normalnego prywatnego konta loguj się jak dotychczas, a na firmowe wchodź przez google classroom. Jeżeli będziesz robił inaczej, może Cię spotkać pewien dyskomfort - bo służbowe konto nie loguje do youtube i kilku innych usług i możesz poczuć się zdezorientowany.

Dość podobnie zachowuje się Librus - jeśli z jednej przeglądarki łączy się nauczyciel i uczeń.

Jeżeli będziesz wchodził na służbowego gmaila przez classroom, nic złego się nie stanie.

A może thunderbird?

Zdecydowana większość nauczycieli uczy korzystając z mechanizmu Librusa i prywatnych kont pocztowych. Większość platform pocztowych nie oferuje żadnego systemu sortowania, grupowania, wyszukiwania.

Po prostu wchodzisz na swoje konto pocztowe, którego nigdy w życiu nie sprzątałeś i czytasz po kolei setki maili w nadziei, że coś znajdziesz. Służbowa skrzynka prócz problemów z RODO rozwiązuje z samej natury problem, że nie szukasz poczty od ucznia w prywatnej skrzynce.

Gmail dysponuje też czymś takim, jak sortowanie, wyszukiwanie - ale sam z tego nie korzystam, bo mam lepszy sposób. Ten sposób jest na filmie. I pewnie myślisz sobie: a po co mi jeszcze jedna skrzynka, jeszcze jedno hasło do pamiętania? Ten program umożliwia korzystanie z kilku kont na raz, wykasuje spam, stalkerów, jak skonfigurujesz, to posegreguje wszystko jak trzeba.

Wiem, że narzucam się ze swoją "pomocą". W końcu prawie nikt jej nie chce. Dlatego to jest mój ostatni film instruktażowy i nie proszony, nie będę wychodził przed szereg.

Jak ktoś chce takie konto, proszę napisać. Nie będę tego robił z automatu.

admin

Mamy pandemię lub zgodnie z teoriami spiskowymi nie mamy... Szkoła jednak ciągle zamknięta, więc rzucę garść informacji, jak to jest z popytem na filmy szkoleniowe, które umieszczam na youtube.

Stan z 23 maja 2020:

• Grafika Wektorowa vs, Rastrowa - 4 wejścia
  • Wysyłanie zadań w systemie moodle - 34 wejścia
  • Tabela, Kotwica, Link Wewnętrzny - 5 wejść
  • Osadzanie Filmu na stronie internetowej - 7 wejść
  • Kompozer - edytor stron internetowych - 6 wejść
  • Inscape - grafika Wektorowa Flaga UE -21
  • Inscape - grafika Wektorowa Lokomotywa - 12
  • Gimp - Retusz - 24 wejścia

Dla nauczycieli:

• Ocena zadań otwartych w systemie moodle - 3
  • Meet ad hoc - 2 wejścia
  • Google Class - 2 weścia
  • Edycja wzorów matematycznych w formacie LATEX - 1 wejście
  • Moodle Cloze - 0 wejść
  • Moodle Simple Answer - 0 wejść
  • Moodle - Dopasowanie - 2 wejścia
  • Moodle - Wybór Wielokrotny - 5 wejść
  • Moodle Essay - 1 wejście

Niektóre wejścia to wejścia kontrolne, czyli moje...

Grand Theft Auto V za darmo na PC - do kiedy?

Grę, w wersji Premium, pobierzecie za darmo tylko do 21 maja?

Więcej na https://www.komputerswiat.pl/gamezilla/aktualnosci/gta-v-za-darmo-na-pc-oto-jak-pobrac-gre/6khc2zz