Nauczyciel – Bibliotekarz informuje iż 21 listopad to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Prosimy uczniów, nauczycieli i pracowników o wyrozumiałość, życzliwość i uśmiech dla innych .

Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael Mc Cormack postanowili zareagować na wydarzenia wojny "Jom Kippur " (konflikt izraelsko-arabski).  Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść nie prowadzą do niczego dobrego. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Główną ideą obchodów Dnia Życzliwości jest uzmysłowienie  i przypomnienie ludziom o tym, iż tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do zbudowania pokoju i pomyślnych relacji międzyludzkich na całym świecie. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość, okazanie empatii, czy przyjazne nastawienie.

Szkolny Dekalog człowieka uśmiechniętego.

1. Bądź pozytywnie nastawiony do świata, często się uśmiechaj.

2. Szanuj innych, nie naruszaj godności, kieruj się ich dobrem.

3. Bądź kulturalny.

4. Używaj „ czarodziejskich słów”: proszę, dziękuję, przepraszam.

5. Zapomnij o słowach wulgarnych.

6. Spokojnie i rozważnie rozstrzygaj konflikty.

7. Nie sprawiaj innym kłopotów.

8. Bezinteresownie śpiesz z pomocą potrzebującym.

9. Pamiętaj o uprzejmości na co dzień.

10. Dziel się życzliwością z innymi.

Uśmiech otwiera Serca.

 

 

Życzliwym być każdemu wypada,

Życzliwym być to gratka nie lada,

Życzliwym być z uśmiechem na twarzy,

Życzliwym być niech często się zdarzy…”

Joomla templates by a4joomla