Oto kilkanaście podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić bezpiecznie lato:

 

Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Umów się na określone hasło, które będzie oznaczało zagrożenie i potrzebę pomocy.

Nie afiszuj się posiadanymi dobrami, nie pokazuj zawartości portfela - nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować.

Podróżując pociągiem zawsze trzymaj się blisko ludzi, zwykle to odstrasza potencjalnego napastnika. Jeśli jedziesz autostopem, to zawsze z przyjaciółmi. Wracając z imprezy nocą, nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.

Kiedy ktoś Cie zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy. Jeśli trzeba, odpowiadaj pewnie i krótko. Nigdy nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cie celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej, nawet przeproś - nie zaszkodzi.

Na plaży, pływalni, na imprezie czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę , portfel, telefon. Wartościowych rzeczy nigdy nie pozostawiaj bez opieki.

Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dodawania rożnych specyfików są coraz większym problemem, który dotyczy również mężczyzn.

Na dyskotekę wybieraj się zawsze w gronie znajomych i staraj się nie wracać samotnie.

Wakacje, to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Bądź asertywny! Naucz się odmawiać. Pamiętaj - nie istnieje bezpieczne branie narkotyków i dopalaczy!

Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Alkohol wzmaga agresję, a nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu to często ryzykowne zbliżenia seksualne, czego następstwem mogą być choroby weneryczne lub HIV. Przypadkowa inicjacja seksualna to ryzyko niechcianej ciąży.

Okres wakacji to intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie przyjmuj zaproszeń od nowych, zwykle bardzo "życzliwych znajomych", na "bardzo ważne spotkanie".

Jeżeli jesteś nad wodą - korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych. W wodzie - nie przeceniaj swoich umiejętności. Nie odpływaj zbyt daleko od brzegu - trzeba jeszcze wrócić!

Nigdy nie kąp się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających - to najczęstsza przyczyna utonięć.

Pamiętaj - topią się zwykle ci, którzy potrafią pływać. Będąc pod wodą - nigdy nie szarżuj! Nie skacz w miejscu, którego nie znasz!

 

Wróć do szkoły pełen wrażeń, wypoczęty i zdrowy. Do zobaczenia 1 września!

 

 

Źródło: materiały edukacyjne PSDIPO "O'CHIKARA".

Joomla templates by a4joomla