DOBRE PRAKTYKI POMAGAJĄCE ZACHOWAĆ
BEZPIECZEŃSTWO DANYCH PODCZAS LEKCJI ONLINE

20 zasad bezpieczeństwa, o których powinni pamiętać zarówno szkolni administratorzy, jak i nauczyciele oraz uczniowie, przygotowując się do lekcji online, aby chronić swoje dane

1. Na bieżąco aktualizuj systemy operacyjne.
  2. Systematycznie aktualizuj programy antywirusowe, antymalware i antyspyware.
  3. Regularnie skanuj stacje robocze programami antywirusowymi, antymalware i antyspyware.
  4. Pobieraj oprogramowanie wyłącznie ze stron producentów.
  5. Nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł dostarczanych poprzez korespondencję elektroniczną.
  6. Nie zapamiętuj haseł w aplikacjach webowych.
  7. Nie zapisuj haseł na kartkach.
  8. Nie używaj tych samych haseł w różnych systemach informatycznych.
  9. Zabezpieczaj serwery plików czy inne zasoby sieciowe.
  10. Zabezpieczaj sieci bezprzewodowe – Access Point.
  11. Dostosuj złożoność haseł odpowiednio do zagrożeń.
  12. Unikaj wchodzenia na nieznane czy przypadkowe strony internetowe.
  13. Nie loguj się do systemów informatycznych w przypadkowych miejscach z niezaufanych urządzeń lub publicznych niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.
  14. Wykonuj regularne kopie zapasowe.
  15. Korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania do szyfrowania e-maili lub nośników danych.
  16. Szyfruj dane przesyłane pocztą elektroniczną.
  17. Szyfruj dyski twarde w komputerach przenośnych.
  18. Przy pracy zdalnej korzystaj z szyfrowanego połączenia VPN.
  19. Odchodząc od komputera, blokuj stację komputerową.
  20. Nie umieszczaj w komputerze przypadkowo znalezionych nośników USB. Może znajdować się na nich złośliwe oprogramowanie.
Uwaga maturzyści próbna matura 2020 więcej informacji na stronie
https://www.gov.pl/web/edukacja/probny-egzamin-maturalny oraz na poczcie gmail.

Uwaga!

3 LO prace zaliczeniowe z języka polskiego  przesyłamy mailowo na adres zamieszczony w wiadomościach w Librusie. Tam też znajdują się wszystkie informacje na temat przebiegu (forma i czas) egzaminów.

W związku z pandemią koronawirusa zajęcia dla kursów dokształcających z planowanego terminu 16.03.20r-10.04.20r będą się odbywały online w terminie od 30.03.20r do 17.04.20r.

Tematy prac zaliczeniowych dla klasy 3 LO (jeden temat do wyboru):
1. Różne przykłady manipulacji  językowej,  perswazji i propagandy charakterystyczne dla systemów totalitarnych XX wieku
2. Na czym polega uniwersalność i ponadczasowość "Dżumy" A. Camusa w kontekście aktualnej sytuacji w kraju i na świecie?
3. Media społecznościowe i ich wpływ na społeczeństwo w sferze relacji międzyludzkich.

Proszę uważnie śledzić  komunikaty na naszej stronie internetowej, szczególnie te dotyczące terminów sesji egzaminacyjnej. Na chwilę obecną  podane wcześniej terminy są obowiązujące, natomiast nikt nie jest w stanie przewidzieć  jak sytuacja się rozwinie. Co do prac zaliczeniowych proszę przynieść je na egzamin  pisemny . Jest to warunek dopuszczenia do późniejszego egzaminu ustnego i zaliczenia sesji egzaminacyjnej.